Informacja o koronawirusie

Komunikat Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego
nformacja o koronawirusie SARS-CoV-2
Poniżej zamieszczamy, opublikowaną na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego, informację Głównego Inspektora Sanitarnego dla osób powracających z Północnych Włoch:
W ostatnich kilku dniach na obszarze północnych Włoch (regiony Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum) obserwuje się rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.
Jeśli byłeś w Północnych Włoszech w ciągu ostatnich 14 dni i:
1) zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem to:

• bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną
    •    lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

2) nie zaobserwowałeś u siebie wyżej wymienionych objawów, to przez kolejne 14 dni kontroluj swój stan zdrowia, czyli codziennie mierz temperaturę ciała oraz zwróć uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel).

a) Jeżeli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpiły wyżej wymienione objawy, zakończ kontrolę.

b) Jeżeli w ciągu 14 dni samoobserwacji zaobserwujesz wyżej wymienione objawy to:

• bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną

3) miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2
to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną.
Na chwilę obecną, nie ma uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań typu kwarantannowanie osób powracających z regionów Północnych Włoch, odmawianie udziału w zajęciach szkolnych oraz zamykanie szkół.
Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.
Ze względu na wysoką obecnie aktywność grypy sezonowej w krajach Półkuli Północnej należy pamiętać o zaszczepieniu się przeciw grypie sezonowej.

Szanowni Rodzice
Poniżej przekazujemy rekomendacje Ministra Edukacji Narodowej w zakresie profilaktyki zdrowotnej w związku z pojawiającymi się w niektórych krajach przypadkami zachorowań na koronawirusa:
1.  Należy przestrzegać podstawowych zasad higieny, w tym np. częstego mycia rąk z użyciem ciepłej wody i mydła oraz ochrony podczas kaszlu i kichania.
2.  Nie przyprowadzać do przedszkola dzieci przeziębionych i chorych  (np. z katarem, kaszlących).
3. Jeżeli nie miałeś kontaktu z osobą chorą, nie ma powodu do obaw.
4. Jeżeli dziecko wróciło z terenów występowania koronawirusa i ma objawy grypopodobne, należy bezzwłocznie powiadomić najbliższą stację sanitarno – epidemiologiczną, zgłosić się do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego.
5. Rodzicowi dziecka do 8 r.ż. w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły należy się zasiłek opiekuńczy (art. 32 ust.1 lit. a Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa. Dz.U. 2017, poz.1368).
W przypadku wątpliwości zadzwoń na infolinię Ministerstwa  Zdrowia lub poinformuj o jej działaniu innych
tel. 800 190 590 (czynna całodobowo)

W celu uzyskania bieżących informacji o koronawirusie i o zasadach postępowania zachęcamy
do korzystania z niżej podanych stron internetowych:

1. strona GIS
  2. https://www.gov.pl/web/zdrowie/informacja-dla-osob-powracajacych-z-polnocnych-wloch
  3. http://wsse.waw.pl